08/11/2018 0 Categories IT Správy

Gigabitové prenosové rýchlosti už čoskoro. Umožní to nové 6 GHz pásmo pre Wi-Fi 6 (802.11ax)

Čoraz viac zariadení sa dnes na internet pripája bezdrôtovo, v našich domácnostiach je stále viac televízorov, inteligentných zariadení, tabletov a smartfónov, a tak súčasné pásma Wi-Fi už prestávajú stačiť.

Navyše vznikajú nové druhy zariadení, ako sú napr. bezpečnostné kamery pripojené na internet, ktoré by nebolo múdre vložiť do pásma, kde prebieha sťahovanie gigabitových súborov a 4K streaming.

Mnohé zariadenia fungujú na takzvaných nelicencovaných pásmach spektra, ktoré sa tak nazývajú preto, lebo nie sú natoľko prísne regulované ako vojenské alebo oficiálne vysielacie pásma. Žiadalo by sa však využiť viac frekvencií, do ktorých by sa zmestilo viac kanálov a vysokorýchlostných sietí. Preto americký regulačný orgán FCC (Federal Communications Commission) oznámil, že navrhne nové pravidlá, ktoré umožnia prevádzku zariadení Wi-Fi v pásme 6 GHz (5925 až 7125 MHz).

 

 

Oficiálny návrh zatiaľ nebol zverejnený, ale príprava pravidiel má byť ukončená na budúci rok a očakáva sa, že budú mať veľmi pozitívne dôsledky pre bezdrôtový priemysel. Nová verzia Wi-Fi sa nazýva Wi-Fi 6 (802.11ax) a má poskytovať rýchlosti ešte vyššie ako 1 gigabit za sekundu. Realitou sa môže stať v roku 2019. Konečným výsledkom tohto procesu by mohlo byť vytvorenie viac ako 1 GHz nového nelicencovaného spektra.

 

 

 

Zdroj: PC Revue, techcrunch.com.